Підбір лінз для окулярів по діаметру

Питання вибору оправи ми вже висвітлили у статті "Як вибирати очкові оправи". Будемо вважати, що оправа вже вибрана. Тепер здавалося б, справа за малим -просто вибрати лінзу і вставити її в оправу.

Взагалі вибір лінзи з урахуванням її властивостей, це окрема тема, може бути навіть і не однієї статті. Справа в тому, що, незважаючи на зовнішню схожість, лінзи мають зовсім різні властивості. Одні лінзи скляні (мінеральні), інші пластикові (полімерні). Одні лінзи мають багато покриттів, а інші їх зовсім не мають. Одні лінзи товсті, а інші тоненькі. Одні лінзи дорогі, а інші дешеві. Як у всьому цьому різноманітті розібратися, поговоримо в наступних статтях, а поки ми спробуємо просто підібрати підходящі для наших очок лінзи - по діаметру. Так! Діаметр лінз (заготовок) теж буває різний.

Оправи випускаються різних розмірів, але при цьому розраховуються на якийсь усереднений стандарт, як наприклад одяг. При однаковій ширині особи, міжцентрова відстань між зіницями у людей може сильно відрізнятися. А так як при установці центр лінзи повинен точно збігатися із зіницею, то може скластися ситуація, коли наприклад лінзи повинні бути, сильно зміщені до центру, а по боках окулярів залишаться щілини. Тоді потрібно вибрати лінзу більшого діаметру.

А чому не можна відразу взяти лінзу максимального діаметра, щоб напевно не промахнутися, запитаєте Ви? Можна звичайно, але після обточування, така лінза виявиться значно товщі по краю зі всіма витікаючими негативними наслідками. Тому мінімальний діаметр лінзи потрібно знати ще до того, як вона буде обточити під конкретну оправу.


Давайте розглянемо два варіанти розрахунку мінімального діаметра лінз. Для зручності назвемо один варіант -розрахунковий, а другий -практичний.

Розрахунковий метод

 

Схема розмірів


Дізнаємося РЦ (PD) оправи. Це сума максимального діаметра одного окуляра плюс ширина містка оправи. На завушниках оправ ці величини часто вже вказані. Зазвичай вони виглядають приблизно так:

54 ¤ 16

Де 54 мм - це максимальний діаметр окуляра, а 16 мм - це ширина містка (перегородки). Детальніше про це можна прочитати в статті "Що треба знати про розміри очкової оправи". Ми підсумуємо ці значення й одержуємо РЦ (PD) оправи. Якщо на дужці або заушнике оправи немає цих даних, то їх можна отримати за допомогою вимірювань звичайною лінійкою.

Для того щоб дізнатися D max потрібно взяти першу цифру і додати 2 мм (запас на обробку лінзи).


Нам також знадобиться РЦ (PD)клієнта (міжцентрова відстань). Воно вказано в рецепті (наприклад 64 мм).
Тепер підставляємо дані у формулу:

(PD оправи - PD клієнта)+D max=D min (мінімальний діаметр лінзи)
(70 мм - 64 мм)+56 мм=62 мм

Ми тепер знаємо, що для цієї оправи, з урахуванням міжосьової відстані клієнта, можна ставити лінзу не менше 62 мм в діаметрі. На практиці -це буде стандартна лінза діаметром 65 мм.

Практичний метод
 

Цей метод, мабуть більш поширений і зручний. Він часто використовується в магазинах і салонах оптики при виборі діаметра лінз.Суть його полягає в тому, що оправа просто прикладається до зображення лінз різного діаметру, зміщених на різну відстань (міжцентрова). При цьому зображення повинне бути виконано в натуральну величину і всі розміри повинні відповідати справжнім.

Таблиця межцентровых відстаней

Вибираємо зображення, на якому лінзи зміщені на потрібне нам міжцентрова відстань (рецепту).
Приклавши оправу до зображення ми просто обираємо колір окружності, яка повністю перекриє окуляри нашої оправи. Дивимося, якого діаметру відповідає вибраний колір. Це і буде потрібний нам діаметр лінзи.

Я прикріпив до статті файли з зображенням для підбору лінз. Ви можете при бажанні завантажити їх

Таблиця межцентровых відстаней стор. 1, Таблиця межцентровых відстаней стор 2 і роздрукувати на кольоровому принтері.

 

Також можна скористатися спеціальним калькулятором.


Ви також можете ознайомитися з іншими статтями на тему оправ та лінз для окулярів: