Фотохромні лінзи (окуляри-«хамелеони»)

Фотохромні лінзи -це лінзи, які не тільки коррегируют зір (покращують зір до максимально досяжною з окулярами гостроти зору), але і змінюють ступінь свого затемнення в залежності від інтенсивності сонячного світла. Окуляри з фотохромними лінзами називають фотохромними очками, а також очками-хамелеонами.

Фотохромная лінза

Фотохромні лінзи в приміщенні можуть бути безбарвними, як звичайні лінзи для окулярів, а на вулиці під яскравими сонячними променями вони швидко темніють. Фотохромні окуляри на вулиці захищають очі від надмірного сонячного світла так само, як сонцезахисні окуляри. Якщо з вулиці зайти в приміщення, то фотохромні лінзи знову швидко стають безбарвними. Фотохромні лінзи в приміщенні практично не відрізняються від звичайних безбарвних очок, використовуваних для усунення рефракційних дефектів зору.

Таке розумне поведінку фотохромних лінз пояснюється наявністю в їх матеріалі молекул особливих фотохромних речовин. Молекули цих речовин під дією ультрафіолетового випромінювання, який є складовою частиною спектра сонячного випромінювання, переходять з вихідного стану, що характеризується високим ступенем світлопропускання, в активований стан, в якому вони вже пропускають набагато менше променів видимого світла. Фотохромная лінза в активованому стані стає затемненій (зазвичай вона стає сірого або коричневого кольору). Коли на фотохромні лінзи перестає діяти ультрафіолетове випромінювання, молекули фотохромних речовин мимоволі повертаються у вихідний стан і знову пропускають весь видимий світ. Лінза стає знову безбарвною.

У сонячний день фотохромні окуляри на вулиці замінюють сонцезахисні окуляри з діоптріями, а всередині приміщення вони нічим не відрізняються від звичайних окулярів для корекції зору.

Фотохромні окулярні лінзи Transitions

Фотохромні окулярні лінзи з'явилися на оптичному ринку в 1990-х роках, коли була розроблена фотохромная технологія Transitions і з'явилися перші фотохромні окулярні лінзи Transitions, виготовлені за цією технологією.

Очкові лінзи Transitions швидко завоювали широку популярність. За технологією Transitions виготовляються окулярні лінзи багатьох виробників, включаючи світових лідерів: Essilor, Hoya, Sola, Zeiss, Seiko. Ці компанії постачають свої готові безбарвні лінзи для окулярів на заводи компанії Transitions, де їм надають фотохромні властивості шляхом впровадження в поверхневий шар лінзи молекул фотохромних речовин. Звідти лінзи цих та інших компаній, які вже стали фотохромними, повертаються замовникам.

Зараз на ринку поширена новітня технологія Transitions VI, яка відрізняється від попередніх (п'яти) поколінь покращеними характеристиками. В приміщення ці лінзи так само безбарвні, як, наприклад, окуляри для читання: вони пропускають майже 100% падаючих на них променів (при наявності на очкової лінзи високоякісного просвітлюючого покриття). Фотохромні лінзи Transitions VI швидше темніють на вулиці і швидше відновлюють початкове безбарвне стан, ніж їх попередники. Причому швидкість цих процесів і ступінь затемнення лінз у останнього покоління менше залежать від впливу температури.

Справа в тому, що при дуже високих температурах (наприклад, під прямими сонячними променями на пляжі) фотохромні лінзи хоча і затемняються, але в значно меншій мірі, ніж сонцезахисні окуляри. Це пов'язано з впливом температури на властивості застосовуваних фотохромних речовин. У холодну сонячну погоду (мінусову) фотохромні лінзи, навпаки, на вулиці будуть дуже темними, і вони повільніше просветляются, коли припиняється вплив ультрафіолетового випромінювання.

Фотохромні лінзи Transitions VI виготовляють з усіх полімерів: від стандартного пластику (CR-39) до полімеру із найвищою на сьогоднішній день показником заломлення 1,74.

Фотохромні лінзи Transitions VI можуть бути будь-якого оптичного дизайну: однофокального, бифокального і прогресивного.

Фотохромні окулярні лінзи SunSensors

Крім фотохромних лінз Transitions VI на оптичному ринку є й інші фотохромні лінзи. В Росії великою популярністю користуються фотохромні лінзи SunSensors. Ці лінзи виготовлені з полімеру, в якому фотохромный агент розподілений по всій масі (такі лінзи іноді називають об'ємно-забарвленими фотохромними лінзами), а не зосереджена в поверхневому шарі лінзи, як у очкових лінз Transitions. Фотохромный матеріал SunSensors випускає компанія Corning, і цілий ряд фірм використовують його для виготовлення своїх фотохромних лінз. Нещодавно компанія Corning запропонувала свою технологію впровадження фотохромного агента в поверхневий шар лінзи, і тепер на ринку є фотохромні лінзи SunSensors HPC, що є конкурентом фотохромних лінз Transitions. Лінзи SunSensors HPC виготовляють з высокопреломляющих матеріалів з показником заломлення 1,6 і 1,67 і полікарбонату.

Очкові лінзи з власних полімерів з розподіленим по масі фотохромним агентом пропонують також компанії Hoya, Rodenstock і Kodak.

Очкові лінзи Transitions і окулярні лінзи з об'ємним розподілом фотохромного агента випускаються, головним чином, двох кольорів: сірого і коричневого. Причому ці два типи лінз дещо відрізняються за швидкістю зміни світлопропускання і максимального ступеня затемнення.

Фотохромні окуляри замінюють дві пари звичайних окулярів

Сучасні фотохромні лінзи для окулярів можна рекомендувати як альтернативу будь незабарвленим очкових лінз в приміщенні. Однак при цьому їх можна використовувати і як сонцезахисні лінзи, так як вони послаблюють яскраві сонячні промені. Таким чином, одна пара фотохромних очок може замінити дві звичайних: для приміщення і сонцезахисні окуляри. Вони ідеальні для ситуацій, коли Ви чергуєте перебування в яскравий сонячний день на вулиці і всередині приміщення.

Однак фотохромні лінзи не є повноцінною заміною сонцезахисних окулярів, якщо Ви плануєте весь день провести під сонцем, наприклад, на пляжі. Для надійного захисту очей від занадто яскравих сонячних променів при тривалому перебуванні на відкритому повітрі краще всього підходять сонцезахисні окуляри з постійною ступенем затемнення.

Фотохромні окуляри для водіїв

Зазначимо також, що звичайні фотохромні окуляри не затемняються в салоні автомобіля, оскільки ультрафіолетове випромінювання практично не проникає через вітрозахисні скло автомобіля (сучасні скла майже повністю поглинають ультрафіолетове випромінювання).

Окулярні лінзи Drivewear в салоні автомобіля Окулярні лінзи Drivewear при слабкій освітленостіОкулярні лінзи Drivewear у сонячну погоду

Проте останнім часом з'явилися спеціальні фотохромні лінзи DriveWear для водіїв автотранспорту. DriveWear мають початкової ступенем затемнення (близько 50%), а в яскраву сонячну погоду вони стають ще темнішими (приблизно до 80%) не тільки на відкритому повітрі, але і в салоні автомобіля. DriveWear – це спільна розробка компанії Transitions і Younger Optics. Компанія Transitions розробила технологію (Transitions SOLFX), завдяки якій фотохромні лінзи здатні затемняться не тільки під дією ультрафіолетових, але і синіх променів видимого спектру сонячних випромінювань. У фотохромних лінз DriveWear компанії Younger Optics фотохромная технологія Transitions SOLFX об'єднана з власної поляризаційної технологією NUPOLAR. В результаті лінзи DriveWear надають максимальний комфорт водієві автомобіля: вони змінюють ступінь світлопропускання в залежності від ступеня освітленості і захищають очі від сліпучих відблисків.

В цілому, сектор фотохромних лінз зараз є одним з найбільш швидко розвиваються на оптичному ринку, в ньому все частіше з'являються нові зразки продукції, що відрізняються кращими фотохромними властивостями; все більше компаній пропонують свої фотохромні окулярні лінзи. Фотохромні окулярні лінзи останнього покоління, такі як, наприклад, Transitions і SunSensors, безсумнівно, надають дуже високий рівень зорового комфорту. Вони реально дозволяють замінити дві пари окулярів (простих і сонцезахисних) однієї – з фотохромними лінзами.

Приклади фотохромних лінз представлені в нашому каталозі тут,


Ви також можете ознайомитися з іншими статтями на тему оправ та лінз для окулярів: